Program

PROGRAM REALIZOWANE W PRZEDSZKOLU

 

W roku szkolnym 2017/2018 Publiczne Przedszkole w Kotuniu realizuje Program edukacji przedszkolnej wspomagającej rozwój aktywności dzieci :

Grupa I “Wesołki”
Program: Kocham przedszkole – aut. M. Pleskot
Karty pracy: Przygoda z uśmiechem. Czterolatek. Wydawnictwo WSiP.
Dzieci, które tańczą, malują, śpiewają… Przygoda z uśmiechem rozwija zdolności artystyczne i umiejętności społeczne dzieci. Niepowtarzalny program wychowania przez sztukę zapewnia pomysły na kreatywne zajęcia przez cały rok.

Grupa II “Jeżyki”
Program: Kocham przedszkole – aut. M. Pleskot
Karty pracy: Przygoda z uśmiechem. Roczne przygotowanie przedszkolne. Wydawnictwo WSiP.

Emocjonujące spotkania ze sztuką

Mnóstwo okazji do kreatywnej zabawy! Pomoc Sztuka – książka z dużymi reprodukcjami i miejscem na wklejenie swoich prac – przybliża dzieciom dzieła mistrzów i zachęca do własnych prób malarskich. To pierwszy album twórczości dziecka, wyzwalający dumę z własnych osiągnięć. Pomysły na mądre zabawy muzyczne, układy choreograficzne oraz inscenizacje Doroty Gellner nauczyciel znajdzie w przewodnikach.

Pozwalamy dotknąć liter
Zabawy ruchowe oraz ćwiczenia słuchu, wzroku i mowy w kartach pracy i pomocy edukacyjnej Mowa to świetne przygotowanie do nauki czytania i pisania. W teczce Mowa znajdziesz przestrzenny alfabet, który pozwoli dziecku zbudować literę z papieru i zapamiętać jej kształt. Pomoc ta uczy również uważnie patrzeć – rozpoznawać i zapamiętywać rysunki. Zeszyt grafomotoryczny i geoplan pomagają ćwiczyć sprawność rąk. Kalki w zeszycie pozwalają na wiele prób.

Edukacja matematyczna i przyrodnicza
Dzięki unikatowym pomocom dydaktycznym wspieramy ciekawość dzieci, pozwalamy im działać i poznawać świat. Zestaw kart w teczce Matematyka stwarza wiele okazji do rozumowania: dzieci budują cyfry przestrzenne, dobierają obrazki według kolorów, kształtów, wielkości itp. Dostrzegają różnice i podobieństwa, liczą przedmioty, rozwijają spostrzegawczość. Teczka Świat zawiera pięknie ilustrowane karty tematyczne, historyjki obrazkowe i gry dla całej grupy.

Książka w prezencie!
Czy-tam, czy-tam to 40 kolorowych, pięknie ilustrowanych rozkładówek w dużym formacie. Dzięki własnej książce dziecko rozwija mowę i uczy się tworzenia wypowiedzi. Opowiada o ilustracjach, wyszukuje szczegóły, próbuje czytać teksty literowo-obrazkowe.


Grupa III “0c”

Karty pracy: Paczka Puszatka. Roczne przygotowanie przedszkolne. Wydawnictwo WSiP.
Z rezolutnym Puszatkiem i grupą Wędrowniczków wprowadzamy starszaki w świat liter i liczb, przygotowujemy do nauki czytania i pisania, a także kształtujemy dojrzałość społeczno-emocjonalną. Z Paczką Puszatka każde dziecko będzie gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole!

Sprawdzona nauka czytania, przygotowanie do pisania
Zanim dziecko pójdzie do szkoły, uczymy je czytać i przygotowujemy do nauki pisania. W scenariuszach zajęć proponujemy takie zabawy, które prowokują spontaniczne i naturalne przyswajanie przez dzieci tych umiejętności. W Kartach pracy zapewniamy ćwiczenia sprawdzone przez nauczycieli w pracy z 6-latkami i chwalone za modelowe stopniowanie trudności. Czytanie sylabami, które zostały wyróżnione dwoma kontrastującymi kolorami, rysowanie i pisanie w tunelu, szlaczki obrazkowe i literopodobne, pisanie liter w poszerzonej liniaturze z zaznaczeniem kierunku, a nawet łączenie liter. Monografia litery jest bardzo dobrze przygotowana.

Nauka matematyki to wciągająca zabawa
W Paczce Puszatka znajdziesz wiele propozycji ciekawych zabaw, podczas których dziecko przyswaja wiedzę i poznaje otaczający je świat dzięki obserwacjom, eksperymentom, zagadkom i łamigłówkom. Takie zabawy pobudzają pomysłowość, zachęcają do samodzielnego rozwiązywania problemów, rozwijają wyobraźnię i sprawność myślenia.

Wychowujemy przez sztukę
Dzieci potrzebują piękna od zawsze. Bawiąc się w przedszkolnej sali, kartkując książki kształtują swoją wrażliwość estetyczną. W Kartach pracy i Zeszytach zadbaliśmy o różnorodność technik plastycznych i stylów ilustrowania. Jak różne są dzieci, tak różne są nasze ilustracje: dokumentują przyrodę, fantazjują baśniowo, pokazują świat i pozwalają marzyć dziewczynkom i chłopcom. Aż 40 najlepszych w Polsce ilustratorów publikacji dla dzieci stworzyło akwarele, gwasze, kolaże, rysunki kredkami w połączeniu z technikami komputerowymi, by zachwycić dzieci.

 

Program Wychowawczy Publicznego Przedszkola w Kotuniu
Program Profilaktyki Publicznego Przedszkola w Kotuniu „Rośnij zdrowo, bądź ostrożny”
Program adaptacyjny dzieci nowoprzyjętych do Publicznego Przedszkola w Kotuniu- „Z uśmiechem do przedszkola”
Program adaptacyjny dziecka 5-letniego przygotowujący do pójścia do szkoły – „Wkrótce będę uczniem”.