Spotkanie z harcerzami.

 

,,Harcerzem być to wcale nie wada…”

25 kwietnia biblioteka szkolna zamieniła się na dwie godziny w harcówkę. Do szkoły przybył jeden z najstarszych harcerzy kotuńskiej szkoły, dh Mieczysław Tokarski wraz z synem i wnukiem żołnierza AK Eugeniusza Kurkusa , Tadeuszem Kurkusem.

Gawędę harcerską rozpoczęto zapaleniem symbolicznego ogniska przez drużynową Iwonę Kaczorek.

Następnie harcerze przedstawili krótkie informacje o współczesnej roli drużyny im. Wiesława Walczewskiego w Kotuniu, zaśpiewali pieśni harcerskie: hymn, ,,Płonie ognisko”….

Spotkanie z harcerzami to okazja do podzielenia się wrażeniami z obozów harcerskich z lat powojennych, zdobywania stopni, poznania zwyczajów , nazw zastępów z tamtych czasów.

Szczególne wrażenie na uczniach sprawiły opowieści o harcerzu Janie Myrsze, zakatowanym w czasie okupacji przez Niemców oraz Wiesławie Walczewskim, który został rozstrzelany w stolicy.

Należy zaznaczyć, że w Kotuniu są ulice im. Wiesława. Walczewskiego i Jana Myrchy. Poznanie  życia i działalności tych ważnych  dla harcerzy z Kotunia postaci było niezwykłą lekcją patriotyzmu .

Gawędę zakończono przekazaniem munduru harcerskiego, książek oraz innych gromadzonych przez lata materiałów (artykuły, piosenki )  dh Mieczysława drużynie na ręce dh Iwony Kaczorek i dh Katarzyny Adamskiej.

Po zakończonej gawędzie z harcerzami odbyło się spotkanie z dyrekcją szkoły : panią Ewą Wadas-Jastrzębską i panem Mariuszem Pawlakiem oraz bibliotekarzem szkolnym. Obie części spotkania na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy mieli zaszczyt gościć tak zacnych gości.

Czuwaj!