Spotkanie z kombatantem.

W poniedziałek 14 listopada 2022 r. na terenie naszej szkoły odbyła się lekcja edukacyjna z udziałem młodzieży – „Ślady Powstania Warszawskiego”. Gościem specjalnym był Powstaniec Warszawski, „żywa lekcja historii” – Pan Janusz Walędzik – pseudonim „Czarny” , strzelec i łącznik Zgrupowania „Chrobry II”.

Nasz gość dziękując za zaproszenie podkreślił na wstępie jak ważna jest potrzeba, aby ta „sztafeta pokoleń”, jak określił spotkanie z młodzieżą, była wciąż kontynuowana. By młodzi ludzie poprzez spotkanie z kombatantami, świadkami historii, pamiętali nie tylko o nich, ale przede wszystkim o swoim narodzie i sile jaką stanowi w nich młodzież.

Pan Janusz Walędzik jako żołnierz Szarych Szeregów miał ważne i odpowiedzialne zadanie – utrzymywać łączność między placówkami swojej kompanii. Jak powiedział cyt. „(…) To było bardzo niebezpieczne, bo ciągle byłem w ruchu, pod obstrzałem. Ale przeżyłem i mogę teraz spotkać się z młodzieżą (…)”. Wspomnienia zakończył słowami, iż młodzież nigdzie nie znajdzie, nie przeczyta tego, czego może się dowiedzieć właśnie podczas takich spotkań ze świadkami historii. Dlatego są one nieocenione w podtrzymywaniu pamięci historycznej wśród kolejnych pokoleń Polaków.

W drugiej części spotkania nasz gość zaprezentował młodzieży pamiątki pozostałe po Powstaniu Warszawskim – karabiny, granaty, ordery, hełmy i inne.

Młodzież zapewniła, że będzie pamiętać o swoich bohaterach i w dowód wdzięczności zaprezentowała pieśń „Warszawskie dzieci idziemy w bój”, wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim” oraz piosenkę „Wolność kocham i rozumiem” – jako zapewnienie, że dobro ojczyzny leży nam na sercu i odgrywa ważną rolę w naszym życiu.

Spotkanie zorganizowały: M. Urban, I. Kaczorek, M. Rawa i W. Jastrzębska.

« z 2 »