15.11.2019 r. – wycieczka do Igań i Siedlec.

15 listopada 2019r./w piątek/ uczniowie klasy IV pojechali na wycieczkę do Igań i Siedlec. Pierwszym etapem było poznanie historii Bitwy pod Iganiami w czasie powstania listopadowego. Uczniowie obejrzeli eksponaty militarne, plansze historyczne oraz wysłuchali barwnej narracji historycznej o przebiegu bitwy nauczyciela historii p. Adama Jaworskiego.

Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach. Dzieci poznały teatrzyk kamishibai, wywodzący się z Japonii. ,,Szukając Marudka” to opowiadanie Kumiko Yamamoto , które w ciekawy sposób przedstawiły panie bibliotekarki z Siedlec. Nasi uczniowie poznali historię psa Marudka i jego właściciela Leosia. Z uwagą wsłuchiwali się w historię zagubionego zwierzątka. Następnie odbyły się warsztaty , podczas których uczniowie i nauczyciele pracowali w zespołach zadaniowych. Ułożyli opowiadanie na dowolny temat, wykonali ilustracje i zaprezentowali swoją pracę wykorzystując teatrzyk kamishibai.

Zajęcia miały na celu rozwijanie kreatywności uczniów, pomysłowości, integracji i współpracy w grupach.

Dalszym etapem było poznanie pracy i funkcjonowania Państwowego Archiwum w Siedlcach. Pracownik tej instytucji w ciekawy sposób przedstawił role i zadania oraz dokumenty przechowywane w archiwum naszych miejscowości.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Cmentarz Centralny w Siedlcach. Uczniowie odwiedzili groby Dzieci Zamojszczyzny/poznali tragiczną historię dzieci uratowanych przez siedlczan w czasie okupacji/, patrona szkoły Bohdana Arcta oraz cmentarz wojskowy. Pani Barbara Todorska i pan Adam Jaworski przeprowadzili narrację historyczną związaną z tymi miejscami .

Wyjazd do Igań i Siedlec był wielkim przeżyciem dla dzieci . Te niezwykła lekcja historii na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Adam Jaworski, Barbara Todorska, Weronika Szewczyk

http://www.bpsiedlce.pl/1/aktualnosci/1366_teatrzyk-kamishibali-szukajac-marudka/